langargah
31 فروردین 1402 - 03:49

سفر به عربستان و عادی سازی روابط تل آویو و ریاض روی میز است

وزیرخارجه رژیم صهیونیستی مدعی شده است که سفر به عربستان سعودی و عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی در سال جاری محتمل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه صهیونیستی آی ۲۴ به نقل از «الی کوهن»، وزیرخارجه رژیم صهیونیستی مدعی شده است که سفر به عربستان سعودی و عادی سازی روابط با عربستان و سایر کشورهای عربی از گزینه‌های روز میز تل آویو در سال جاری است.

الی کوهن بار دیگر ادعا کرده است که تل آویو دشمن عربستان سعودی نیست و تل آویو با ایران مقابله می‌کند. وزیر امور خارجه کابینه تندرو نتانیاهو همچنین افزوده است که یک کشور عربی ناشناس قرار است روابط خود را با تل آویو در سال جاری عادی کند.

کوهن به رادیو ارتش گفت: «بازدید از عربستان سعودی همچنان روی میز است، هرچند هنوز تاریخی معینی برای این سفر وجود ندارد.»

پیش از این نیز، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در هفته گذشته به سناتور جمهوری خواه آمریکایی «لیندسی گراهام» در بیت المقدس گفته بود: «ما خواهان عادی سازی و صلح با عربستان سعودی هستیم و آن صلح را جهش بزرگ به سمت پایان دادن به درگیری اعراب و اسرائیل می‌دانیم.»

این ادعای مقامات صهیونیستی در حالی مطرح شده که طی هفته‌های گذشته حتی برخی کارشناسان در تل آویو به این مسئله اذعان کرده‌اند که علاقه ریاض برای عادی سازی روابط با تل آویو در بحبوحه تشدید تنش‌ها علیه فلسطینیان در مناطق اشغالی کاهش یافته است.

چند روز پیش از این نیز، «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری خواه در سرزمین‌های اشغالی به خبرنگاران گفته بود که فرصت عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۴ به پایان برسد. وی گفت: «عربستان سعودی برای به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل به عنوان یک موجودیت مشروع در خاورمیانه، تغییر دهنده نهایی بازی است.»

گراهام پس از سفر هفته گذشته خود به ریاض گفت که عربستان سعودی آماده پیشبرد روابط خود با رژیم صهیونیستی است اما این کار را تنها در صورتی انجام می‌دهد که بتواند روابط خود را با واشنگتن از جمله نهایی کردن توافقنامه دفاعی و تجارت آزاد ارتقا دهد. وی در ادامه خطاب به خبرنگاران گفت: «من می‌گویم که این فرصت (عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی) محدود است و اگر این کار را در سال ۲۰۲۳ یا اوایل سال ۲۰۲۴ انجام ندهیم، ممکن است پنجره روابط بسته شود.»

گراهام در پاسخ به این سوال که عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی چگونه ممکن است، گفت که دولت بایدن او را به عربستان سعودی فرستاد تا با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کند و ارزیابی کند که پادشاهی عربستان تا چه حد در مسیر فرآیند اصلاحات قرار گرفته است.
وی در اینباره گفت: «من عربستان را با این باور ترک کردم که توافق بین ایالات متحده و عربستان سعودی امکان پذیر است.»

گراهام روز دوشنبه در سفر به سرزمین‌های اشغالی با بنیامین نتانیاهو و الی کوهن دیدار کرد و گفت که چنین توافقی برای آمریکا هدف اصلی سیاست خارجی است و درباره این موضوع با مقامات رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

گراهام خطاب به نتانیاهو گفت: «تا جایی که به عنوان یک جمهوری‌خواه بتوانم برای تحقق این موضوع [توافق عربستان] تلاش خواهم کرد.» وی افزود: «معتقدم که حزب جمهوری خواه از همکاری با بایدن برای تغییر روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی خوشحال خواهد شد» و همین موضوع منجر به توافق عادی‌سازی می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1161010