langargah
09 اردیبهشت 1402 - 13:32

برنامه‌های هفته سلامت در استان بوشهر آغاز شد

بوشهر- ویژه‌برنامه‌های هفته سلامت با غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای مدافع سلامت استان بوشهر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر صبح شنبه در حاشیه این آئین گفت: هفته سلامت در سال ۱۴۰۲ با شعار سلامت برای همه با پزشکی خانواده نام‌گذاری شده است.

حسن ملکی‌زاده ضمن تبریک هفته سلامت به مدافعان سلامت در سراسر استان بوشهر گفت: یکی از برنامه‌های متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در نظام سلامت کشور برنامه پزشکی خانواده است. برنامه پزشکی خانواده طرح جامعی است که دارای هدف و شعار راهبردی است.

وی با اشاره به آغاز برنامه پزشکی خانواده در سال گذشته افزود: برنامه پزشکی خانواده از سال گذشته در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر آغاز شد و فاز نخست این برنامه در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر نیز آغازشده است.

وی با اشاره به‌ضرورت اجرای صحیح این برنامه عنوان کرد: پزشکی خانواده یک طرح متعالی است که بنا دارد مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی را برای ارتقا سطح سلامت جامعه به یکایک مردم عزیزمان در قالب پیشرفته و با برنامه‌ها و اهداف جامع‌تر ارائه دهد.

ملکی‌زاده تصریح کرد: امیدواریم با اجرای طرح پزشکی خانواده، برای ارتقای هر چه بیشتر بهداشت، درمان و سلامت با ارائه خدمات باکیفیت به مردم شریف گام‌های مؤثری را برداریم.

این مقام مسئول در حوزه بهداشت و درمان استان با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای هفته سلامت گفت: روزهای هفته سلامت در روزشمار این هفته در سال ۱۴۰۲ به نام‌های مختلفی نام‌گذاری شده که هسته آن‌ها پزشکی خانواده است.

برنامه‌های هفته سلامت در استان بوشهر آغاز شد

ملکی‌زاده بیان کرد: پزشکی خانواده از برنامه‌های راهبردی نظام سلامت است، به همین دلیل عنوان نخستین روز از هفته سلامت، پزشکی خانواده و پوشش همگانی در نظر گرفته‌شده است.

وی ادامه داد: دومین روز از این هفته نیز به نام جوانی جمعیت و سالمندی نام‌گذاری شده است و همان‌طور که اطلاع داریم قانون جوانی جمعیت یکی از برنامه‌هایی است که یکی از اولویت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و بخش عظیمی از اجرای این قانون نیز بر عهده وزارت بهداشت است.

دکتر ملکی‌زاده درباره شعار روزهای سوم و چهارم هفته سلامت ۱۴۰۲ چنین گفت: شعار روز سوم از هفته سلامت در سال جاری دسترسی عادلانه به‌سلامت و شعار روز چهارم نیز جامعه سالم و رشد تولید است.

وی ادامه داد: همچنین شعار روز پنجم اقتصاد خانواده و پزشکی خانواده است و برای روز ششم شعار سلامت و رسانه در نظر گرفته‌شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: آخرین روز از هفته سلامت در سال ۱۴۰۲ توسط وزارت بهداشت نیز با عنوان پزشکی خانواده و سبک زندگی نام‌گذاری شده است.

ملکی‌زاده تأکید کرد: سلامت همه عرصه‌های زندگی مردم را در برمی‌گیرد و این موضوع تنها به معنی نداشتن بیماری نیست بلکه سلامت، جنبه‌های روانی و جسمانی جامعه را نیز در برمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تنها متولی تأمین و تحقق سلامت در جامعه نیست خاطرنشان کرد: هفته سلامت با همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی پیوند ناگسستنی دارد لذا از همه دستگاه‌های اجرایی و متصدیان مختلف کشور و استان بوشهر تقاضا داریم که سلامت را یک امر خطیر و مهم دانسته و در راستای نیل به اهداف نظام سلامت یاریگر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باشند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1175621